Transylvánská story aka Zimní olympijský festival mládeže EYOWF 2013

V týdnu od 17. 2. – 22. 2. měli v rumunském Brašově dostaveníčko největší evropští talenti zimních sportů. Tak jako v Liberci 2011 nechyběl ani tady mezi osmičkou hlavních sportů snowboarding. Co by to bylo za olympošku bez našich nejmladších crossáků? Do Transylvánie byli nominováni tito SBX maniaci: Honza “Johnny“ Kubičík, Michal “Hintr“ Hanko, Radek “Zadek“ Vintr, Vendula Hopjaková a Péťa Hlávková. Doprovod jim dělalo trenérské duo Jakub Frajkor a Petr Knapp.

Vše začalo už v noci z pátku na sobotu, kdy se vydali Frajky s Vočkem na 16 hodin dlouhý dodávkový trip skrz střední Evropu. Mlaďoši v sobotu ráno naložili svá pozadí do vládního speciálu a nechali se v maximálním pohodlí přepravit vzduchem do rumunské metropole. Večer se celá nadšená banda sešla v olympijské vesnici. Ubytování i jídlo bylo super.

V neděli pěkně brzo ráno jsme poprvé vyrazili do 38 km vzdáleného Predealu, kde se konala celá snowboardová show, k prvnímu volnému tréninku. Dvě hoďky jsme brousili místní svahy a trénili základní snowboardové dovednosti. Po tréninku Frajky s Vočkem začali hrotit prkna na další den a jelo se zpět na hotel.

V pondělí začala nervozita stoupat. Na hlavním časovém plánu druhého olympijského dne bylo tučně napsáno: 10:30 – 13:30 SBX training. Šlo se na věc. Po 40 minutové inspekci místní trati začalo tříhodinové šílenství. Trať byla perfektně připravená. Po startu dva wutáče a pak série hodně zavřených úzkých klopenek. Mezi klopenky pořadatelé nadělili jezdcům pár dárečku v podobě boulí, skoků atd. Po této klikaté pomalejší pasáži následovala část zvaná „Kalub de la sviňa“. Po pár metrech, kdy závodníci nabrali pěkný kotel, je čekala nádherná široká sérka: boule, boule, double, pěkný polet, klopenka s boulí, další 4 boule a cíláč do cíle. Všichni junioři jezdili, co to dalo. Opět následovala příprava prken a svištělo se na hotel. Tam už na nás čekala skupina fyzioterapeutů, která si vzala všechny sportovce do parády. Večer jsme dali dlouhý videocoaching a vyrazili jsme se odreagovat na hokej. Naši dostali výprask od Finů a hurá chrnět.

Závodní den začal mírným šokem – rtuť teploměru ukazovala -12 °C, přitom v podrobné předpovědi, kterou trenéři obdrželi na TCM, bylo čitelné, že od 10h se mají teploty šplhat nad nulu. Všechny výpravy začaly přemazávat. Nakonec se Vočko s Frajkym dohodli, že přemažou jen tréninkáče a závoďáky se nechají. Risk je zisk, snad v poledne bude léto.

Taky že bylo… Po inspekci následoval hodinový trénink a pak už začal ten pravý kvalifikační rock´n´roll – dvě jízdy proti časomíře, dál jde nejrychlejších 16 holek a 32 kluků. První jdou na řadu holky. Vendula si s sebou do první jízdy vzala koule. Jela svou nejlepší jízdu, jenže v poslední klopce přišel pád. Péťa se snaží, ale ten double je velký. Následují borci. Johny střílí ostrými, zajíždí 10. čas. Hintr jede maximum, je z toho čas okolo 20. místa, Zadek dojíždí o dvě místa za Hintrem. Druhou kvaldu začíná Vendy. Jede na jistotu, naštěstí to vyšlo, 15. místo je lístek do finálových rozjížděk. Péťa ten double nemá ráda, bohužel končí 18. Kluci jsou v klídečku, postupují všichni dál. Jako první se v rozjížďkách představil Majkl Hanko. Hintr super odstartoval, jenže 4. klopka mu vystavila stopku. Hintr padá z prvního místa a do cíle dojíždí na poslední příčce. V sedmé rozjížďce se představují dva naši borci: Johny Kubičík a Radek Vintr. Heat to byl, jak se patří, vždyť se mezi naše borce postavili ruská svěťáková mašina jménem Dilman a španěl Lopez. Byla to skvělá podívaná, boj tělo na tělo, nakonec 50% úspěšnost, dál jde Johnny.

Na řadu přichází něžné pohlaví. Vendula s přehledem z prvního místa míří mezi 8 nejlepších. V boji o semifinále Johnny chytá nejlepšího z francouzů Apilliho a ruskou dvojici Dilman – Zaharov. Frantík je našlápnutý, ze starťáků vyletěl jak raketa. Je jasné, že Johnny si to rozdá opět s Dilmanem o druhé postupové místo. Kluci se předjíždí v každé klopce. Johnda se rve jak lev, poslední klopku bere na tyče a řeže vnitřkem Dilmana, ten jen zklamaně zahazuje helmu přes celý cílový prostor.

K souboji o velké finále jako první nastupují dívky. Holky to pěkně napálily! Vendy bojuje o druhé místo. Když se dere na druhý flek, Rakušanka jedoucí před naší bohyní nezvládá double, padá a přesně na hraně poletu Vendy trefuje její prkno. V tu chvíli se z Vendy stává televizní hvězda přímého přenosu a všech sportovních zpráv. Vendy vyslala luxus nedotočený fróňo, to se telce líbí. Bohužel pro nás to znamená malé finále. Johnny se v semifinále agresivně tlačí vpřed, ale jako na potvoru si stele v jedné z klopenek a dojíždí 4., tzn. druhé malé finálko pro české barvy. Trochu otřesená Vendy končí v celkovém pořadí 8. Kluci jezdí super a malé finále B je opět podívaná, jak se patří. Johnny dojíždí třetí, je z toho celkové 7. místo.

Závěrem slovo trenéra: „Všichni předvedli super výkony, dupali na max. Musím říct, že před všema smekám. Snad je někdy v budoucnu uvidíme i na té „velké olympiádě“.

Výsledky – SBX EYOWF 2013

Borci: 1. Jerome LYMANN (SUI), 2. Luca HAEMMERLE (AUT), 3. Sandro PERRENOUD (SUI)… 7. Jan KUBIČÍK, 25. Michal HANKO, 28. Radek VINTR

Borkyně: 1. Juliette LEFEVRE (FRA), 2. Francesca GALLINA (ITA), 3. Katharina NEUSSNER (AUT)… 8. Vendula HOPJAKOVÁ, 18. Petra HLÁVKOVÁ

foto: SLČR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *