Mistry republiky se na DéEmku stali Michal Novotný a Eva Samková

Areál Větrný Vrch na Dolní Moravě uspořádal 23. a 24. 2. 2013 už tradičně kvalitní snowboardcrossové závody. Zúčastnit se mohl úplně každý, jen se zařadit do správné kategorie = Open pro neregistrované závodníky nebo FIS pro ty, kteří mají zaplacenou závodní licenci a mohou objíždět závody všude možně (www.fis-ski.com). Asi hlavně kvůli souběžným závodům v německém Grasgehrenu byla účast FIS závodníků a závodnic slabší – přijel pouze východ (Češi, Slováci, Poláci a jedna Srbka), kategorie Open bohužel také moc experimentátorů nepřilákala, přesto bylo dost závodníků na rozdělení startovního pole do dvou kategorií (do 15 let a od 16 let).

Sobota

Počasí: cca mínus šest, nový sníh, vítr, mlha.

Trať: začátek nad lesem, zub na předskočení olíčkem, wutang s tablem, který šlo přeskočit, ale bylo rychlejší ho přejet, sráz dolů lesem, pravá zatáčka, dvě velké boule, levá klopénka, boule, pravá klopénka, dvě vlny, levá klopénka, nakopávající něco jako skok na rozhození, pravá klopená, tři vlny na zdupávání, vjezd na sjezdovku, průjezd levou zatáčkou „neklopénkou“, zlom dolů, dlouhý travers, pravá klopénka, levá zatáčka, dva závěrečné skoky („máma“ + „táta“), cíl.

Závod Open: Pořadí malého finále 16+: vítěz a celkově 5. Karel Stantejský, 6. Martin Tomás, 7. Jan Drbohlav, 8. Jan Semerat. Pořadí velkého finále: 1. Michal Votava, 2. Majkl Kupec, 3. Michal Szurman, 4. Oldřich Zatloukal.
Kategorie 15-: 1. Tereza Dvořáková, 2. Matouš Pospíšil, 3. Majda Bohůnková.

Závod FIS: Ve velkém finále žen se žádné překvapení nekonalo. Vyhrála ho favoritka, současná nejlepší snowboardcrossařka planety, Eva Samková. Druhá skončila Klára Koukalová, třetí orlickohorská Kristýna Takáčová, čtvrtá Srbka, Šenka Bajić.

Emil Novák, místní bůh, papírově druhý nejlepší na startu, favorit díky vítězství v kvalifikaci, ale bohužel i mistr smůly na domácí půdě, se probojoval pouze do malého finále, stejně jako Jakub Flejšar, Pavel Heiník a vítěz malého finále, Polák Marek Forys.

Pořadí velkého finále: 1. Majkl Novotný, 2. Marcin Bocian (POL), 3. Rišo Rakoczy (SVK), 4. Martin Huleja (v sezóně 2012/13 druhý den na prkně a málem i poprvé na bedně).

Neděle

Počasí: hrozná obleva, silnice plné vody, na sjezdovce to vůbec nejelo, trať byla po uježdění nakonec podobně rychlá jako v sobotu.

Trať: oproti sobotě 2 malé změny: po srázu dolů lesem a pravé zatáčce byl udělán odraz před oběma velkými boulemi.

Závod Open: V neděli byl o open závod menší zájem a do kategorie do 15 let se nikdo nezapsal. V kategorii 16+ se utkalo pouze 5 závodníků. Ve velkém finále se srazili vedoucí jezdci, kteří nakonec dojeli na posledních místech (3. Jan Drbohlav, 4. sobotní vítěz, Michal Votava). Z vítězství se radoval Viktor Cahoj, z 2. místa Michal Szurman.

MČR (závod FIS)

Poláci chyběli, ale na startu je nahradila výprava mladíků a jejich koučů, která se vrátila z Rumunska, takže z kvalifikace opět postupovalo nejlepších 16 mužů a dokonce 8 žen. Mistryní ČR se stala Eva Samková, 2. Vendula Hopjaková, 3. Šenka Bajić (SRB), 4. Klára Koukalová (po pádu).

Český Shaun Palmer, Martin Václavů, obsadil (stejně jako v sobotu) 9. místo a nepodařilo se mu tak potvrdit formu z kvalifikace. Malé finále můžů vyhrál Jakub Flejšar, následovali: Štěpán Kubičík, Dan Sýkora a Rišo Rakoczy. Ve velkém finále se Emil sťuknul ve vzduchu nad první velkou boulí s Majklem, který opět obhájil titul a zůstává jediným mistrem ČR naší SBX historie. Z druhého a třetího místa se radovali mlaďoši, Michal Hanko a Johnny Kubičík. Emil zůstal 4.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *