Tuning skluznice

Příprava prkna na závody je milovanou činností všech, kteří se závoděním začínají a nenáviděnou činností těch, kteří závodí dlouho a poctivě. Následující text se opticky týká jen voskování, ale pokud si najdete čas projet odkazy, dozvíte se hodně i o celkové údržbě a tuningu prkna.

Voskování

V zásadě se dá skluznice připravit několika způsoby:

– nevoskovat
– voskovat, ale blbě, málo a v podnapilém stavu (tzv. na Flejšara)
– voskovat správně

Voskovat posledním způsobem není vůbec lehká věc a rozluštit správnou směsici je práce pro alchymistu. Do hry zde totiž vstupuje zásadním způsobem příroda (teplota vzduchu, teplota sněhu, vlhkost vzduchu, typ sněhu apod.) a většinou i ekonomická stránka, která nedovolí vlastnit kompletní sady všech vosků, mejdlíček a sprejů.

Na trhu existuje celá řada systémů, kterými je možno mazat – Swix, Toko, Holmenkol nebo třeba One Ball Jay. Každý výrobce jasně odděluje (jak názvem – fun/race, tak i cenou) závodní vosky od rodinné šlemulády.

Rozepisovat se a chytračit o voskování by mohlo následovat, ale daleko cennější bude, když si najdete čas a prozkoumáte následující odkazy jednotlivých firem (sledujte především sekce alpine racing):

toko wax

Mezi českými crossaři asi nejrozšířenější a v aplikaci nejjednodušší systém (tři high fluoro vosky, dvě mejdlíčka, dva spreje) u kterého se nedají udělat takové chyby jako u Holmenkolu nebo Swixu. Daní za jednoduchost je ale nepatrně horší skluz, pokud se Holmenkol nebo Swix namaží správně. Smrákněte voskovací manuál Toko.

www: TOKO

holmenkol wax

Na Holmenkol přešel vloni Novotňák a vyhrál světový pohár. No, třeba by ho vyhrál i na zažehleném čajovém salámu, ale.. přeci jen stojí za to nastudovat Holmenkol Wax Guide! Luxusní rychlý rádce je pak Holmenkol Waxer!

www: HOLMENKOL

swix wax

Vyvoněného videorádce naleznete na swixschool.no – kromě samotného voskování jsou zde i názorné ukázky čištění skliznice, přípravy hran, přípravy nového vybavení apod.

www: SWIX

one ball jay wax

Komu nevoní mazat jako Herminátor, může zkusit producenta 100% snowboardových vosků One Ball Jay, který též disponuje závodní řadou mastítek. V našich podmínkách nebude snadné vosky sehnat – přes Internet by to ale neměl být problém.

www: ONE BALL JAY

Velikým pomocníkem při mazání je v našem regionu pšonská předpověď počasí – Prognoza Pogody, link na předpověď najdete v Odkazech.

3 odpovědi na “Tuning skluznice”

  1. nejsem spokojen s klasifikací oblasti čislo 2 – mazání prkna takzvaně na Flejšara,v článku je to podáno jako že by to bylo něco jednoduchýho,ale i v tom je věda a odříkání.Nemáte ani tušení ,kolik keců k tomu jak nemám rád voskování musíte vyprodukovat a kolikrát si zanadávat než tam namažete poslední vosk co vám zůstal v kapse.Taky si myslim že by mohla být ještě jedna kategorie a to takzvané mazání na MARTINU,což znamená že namaže HEinik

  2. Nejsem boardař, ale mažu pro stejný účely: české HWK: výborný poměr cena výkon, ale jen za předpokladu že nakupujete víc jak jedno mejdlo od Toka! Myslím že je to http://www.hwk.cz!! Hodně zdaru a málo šroubů! Salam afrika!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *