Novotňák a Klára jsou opět mistry

Velikonoční víkend přilákal do Špindlu 23 závodníků a 6 závodnic ze 3 zemí, kteří se chtěli stát mistry ČR ve snowboardcrossu. Chabá účast byla snad důsledkem toho, že byly závody vypsány na poslední chvíli, jen týden předem. My jsme byli ale všichni vděční, že jsme letos vůbec nějaké závody v Čechách měli. Uskutečnily se díky skicrossařům, kteří zde jeli také svoje mistrovství a svolili, že se k nim můžeme přidat.

Trať byla na sněhové podmínky pěkná – 3 boule, schod, série zatáček, někdy slalomových, jindy opepřených boulemi, skok do klopénky, menší skok, zatáčka s mocným velbloudem (skicrossaři skákali, my pomalí dupali), další 2 větší boule v zatáčce a asi 5 závěrečných boulí na cílové rovince, které byli trochu o držku, zejména pro rychlé.
Startovací zařízení bylo kvalitní. Dalo by se mu vytknout jen to, že padací zábrana byla vlastní pro každou dráhu a padala pomalu. Kdo tlačil do své zábrany, tomu spadla dřív.

Kvalifikaci žen vyhrála Martina Krejčová, která nadělila druhé Kláře Koukalové 3 vteřiny! Ve finále závodu se Martině tolik nedařilo. Slabší start ji odsunul na 3. místo. Zajímavá bitva se odehrála o titul. Klára vedla od startu, pronásledována Zuzanou Vojtěchovou. Po Klářině chybě v dolní části trati, ji Zuzka předjela. Vypadalo to, že je rozhodnuto, ale Klára dobře sdupala konečné pětiboulí a těsně Zuzku předjela.

Nejlepším mužem kvalifikace byl Honza Pummer, 2. skončil Michal Novotný a 3. nadějný junior, Emil Novák. Finále se startovalo nadvakrát kvůli protestu Bakiho, kterému nespadl padací mostík startovacího zařízení tak rychle, jako Majklovi, Flaškovi a Honzovi Pummerovi – je to pěkně vidět ve fotogalerii. Kdo by tvrdil, že to bylo tím, že jako jediný netlačil, by měl možná pravdu.

Každopádně i opakované finále vyhrál Majkl, Baki 2. (zlepšení o 2 příčky), Pummer 3. (pohoršení o 1 příčku) a Flaška nenastoupil k opakovanému finále vůbec, tedy brambora (původně bronz). O tom, proč Flaška nenastoupil do finále, se vedou vášnivé diskuze. Někteří tvrdí, že je to výsledek jeho laxního přístupu k životu, jiní, že psychicky neunesl strach z neúspěchu, slyšel jsem i názor, že nemá rád, když se mu někdo dívá na přirození při močení.

Fotogalerie a výsledky

V neděli proběhl „sranda závod“ o prkno Winterfresh. Přihlásilo se méně než 16 závodníků, kteří byli bez kvalifikace rozřazeni do trojic a čtveřic. Do osmičky postoupila i jediná žena startovního pole, Klára Koukalová. V malém finále padali snad všichni a nejvíc Klára, takže obsadila konečné 8. místo. Vyhrála tak ženskou kategorii a prkno. Velkému finále opět dominoval Novotňák, druhý opět Baki, na třetím místě zazářil Emil Novák a pro bramboru si doplužil Tomáš Drbohlav.
Závodu se zůčastnili i 3 děti, které si v jedné rozjížďce rozdělily medajle.

Nedělní závod se mohl (zase) uskutečnit díky skicrossařům, kteří vypsali závody pro amatéry, děti a mládež. Špuntů na lyžičkách s čísly byla plná sjezdovka. Škoda, že malé Krausíky nedoplnili malí Novotňáčci na prkýnkách. Snad se to dá částečně přičíst tomu, že se malí Míšové a Davídci nestačili o závodech včas dozvědět.