Sedrun: Snowboardcross a šestnáct Čechů v krytu

Hodit si do FIS kalendáře Sedrun byla jasná utajovaná volba všech neambiciózních senior jezdců (Hula & Belm). Měly to být dva krásně poklidné SBX závody konané v době svěťáku a evropského poháru ve snowboardcrossu, takže bez účasti borců největších. Ale to se starý pár přepočítal. Svěťák i evropský pohár organizátoři zrušili a tak se ze Sedrunu stala skvělá příležitost trochu potrénit úplně pro všechny.

Už týden před odjezdem hlásí Jakub Flejšar, že napočítal nejméně 16 českých kusů včetně početné sestavy Vimperáků, Snowriders. A že vzhledem k nebezpečí v podobě pátku třináctého zvolil pro všechny ubytování v protiatomovém krytu v Disentis.

Jako první najíždí do krytu předvoj Belm, Hula, Petr Knapp, Tomáš Pazdera a Kikina. Probíhá inspekce betonového pekla a přeměření stabilní teploty 17°C. Dále pak intenzivní zaučování Kikiny ve sprosťárnách a fekáliích. Celkem to dává.

Probuzení do pátku třináctého. Všichni zaspali. Kikina zjišťuje, že zapomněla vázání, takže montuje Hulovo rezervní. Okolo krytu svět ve standardním stavu, takže nic nebrání přesunu na svah. Hula a Belm se na poslední chvíli snaží potrénovat, Belm má totiž naježděny jen 3 hodiny ve Špincku a Hula čistou nulu. Jen dlouholeté zkušenosti dovolují těmto známým borcům pomýšlet na účast v blížících se závodech. Kikina hází masku, láme u toho vázání, ale hlavně si zlehka vymontovává kotník, který jí nedovolí závodit.

Večer na riders meetingu hlásí Belm s Vočkem do závodu neuvěřitelných 16 lidí (z chlapů Tomáš Drbohlav, Martin Huleja, Jakub Flejšar, Emil Novák, Petr Knapp, Tomáš Pazdera, Dan Sýkora, Dan Martínek, Jakub Frajkor, Petr Bohunek a z holek Katka Chourová, Monika Stejskalová, Aneta Zemanová, Kristýna Takáčová, Vendula Hopjaková a Magda Piherová). Organizátoři závodů hlásí přes 220 jedzců ve všech kategoriích, včetně open závodů. To není málo a tak je na sobotu vypsána pouze jedna inspekce trati, jedna tréninková jízda a jednokolová kvalifikace. Trochu ostřejší plán. Přijíždí Flaška s Jelenem a Kačkou plus bus narvanej Snowriderama a jejich realizačním týmem.

Sobota začíná zlověstně. Vstávačka kolem šesté ráno, odjezd na svah v půl sedmé, aby se stihla včas vyzvednout čísla a permice. Na cestu svítí měsíc. Nahoře u trati je zima -12°C, trať v mlze. Vypadá docela dost nepříjemně a v kombinaci s vidinou jedné tréninkové jízdy a jedné kvalifikace propadají někteří trudomyslnosti. Organizátoři pouští jako první trénink holek. Výsledkem jsou dva vrtulníky během prvních 15 minut. Něco je asi špatně a rolba předělává spodní část trati. Flaška jen suše poznamenává, že nechat holky testovat trať jako první je postup na prd. Časový plán se tím bortí a ze dvou samostatných závodů se stává jeden rozložený do dvou dnů. Nově se pojedou celé dvě tréninkové jízdy plus kvalifikace a druhý den vlastní závod, kam postoupí 64 kluků a 32 holek. Nakonec asi ta nejlepší varianta.

V tréninku si bohužel ještě stíhá zlomit zápěstí vimperská Magda a poměrně přísné pětiboulí po úvodním wutangu trápí každého druhého ridera. Hází se prdeláče, ozývají se děsné rány zpod nohou těch, co se snaží o dabláče a nedoskakují, prostě pohodička.

Kvaldou prolézají jen čtyři chlapi – Emil na klid, Siki celkem OK a Flaška s Hulou o prsa thajskýho lejdyboje. Z holek jdou dál Katka Chourová, Monika Stejskalová a Aneta Zemanová. Pro zbytek to znamená konec, v neděli se už nesvezou. Po kvaldě se ještě dává trénink ve starťáku a boule. Ukazuje se, že Hulovi docela prospěl kurz u Roberta Vana a jeho skoro stokilová vana i po špatných startech nabírá z kopce, v souladu s fyzikálními zákony, celkem rychlost, až to předjížděné mladíky překvapuje a nutí k diskuzím. Po tréninku hurá do krytu, kam je vpuštěn i Ivar Kruusenberg, Estonec, který je prakticky záhy přejmenován na „Něco mezi Ukrajincem a sobem“.

V neděli ráno na kopci zase kláda, ale slunce rychle vše mění. V tréninku všichni stíhají 4 jízdy. Mezi klukama dokáží z 64 postoupit jen Emil s Flaškou, Hula dojíždí o 5 metrů třetí a na Sikiho zůstává v jeho rozjížďce čtvrté místo. Ve 32 končí Emil a dál jde jen juniorský trenér Flaška, který začíná bojovat o vyjetí bodů, aby se mohl zúčastnit svěťáku ve Veysonnaz. Mezi osm nejlepších už ale nepostupuje a celkově to pro něj znamená 16. místo a 39 FIS bodů, což na limit pro svěťák nestačí. Závod chlapů vyhrává Rakušan Florian Jud. Mezi holkama dává postup jen Káča Chourová, která obsazuje konečné 9. místo. Vyhrává Němka Luca Berg.

Komentáře: 5

 1. Tereza napsal:

  Tak to jsem se nad sepsáním závodu a pořádného dobrodružství na své mateřské hezky zasmála(mimo těěch raněných samozřejmě:-)),
  všechny zdravím a těším se až vás zas uvidím!

  Tereza fyzio a malý Francimor:-)

 2. jelen napsal:

  dobře ty…už dlouho jsem se nesmál při krosu…teda naposled bohužel dnes, když se klukům díky naší špatné máze zastavila časomíra na čísle kterého by dosáhly s dobrou mázou pozadu…a nebyl to smích příliš radostný…zdravím ze švajcu…Jelen

 3. flaska napsal:

  Gha mistrne Hula , velmi kvalitni clanek

 4. Lenka napsal:

  dobře ty..škoda že jsem se neúčastnila, ale s tvým barvitým popisem jako bych tam byla :-))) Hulo si mistr..

  • hula napsal:

   hele ty, ted se ukaze, jaka ty jsi mistryne s Libercem!!! jako vsichni zatim vsadili na cancelled! to neni dobra vizitka :)

Vložit komentář