Evropský pohár v Breuil Cervinia aneb SBX žranice pod Matterhornem

Poslední lednový víkend se sjela snowboardcrossová elita do italské Breuil Cervinia, kde se rozdělovaly další body do evropského poháru. Samozřejmě u toho nemohla chybět část naší SBX partičky. Ve čtvrtek večer se na cestu vydává trio statečných David Bakeš, Petr Knapp a Adam Rameš. Cesta to je opravdu dlouhá, a tak se počáteční klidná odborná rozprava na téma incest postupně zvrhává v lítý slovní souboj zastánců a odpůrců sourozeneckého šustění. Posádka se postupně točí v řízení a v spánku. Ihned po brzkém ranním příjezdu se daří sehnat ubytko. Vybalit, převlíknout a hurá do tratě.

Stíhá se druhá hodinka z pátečního prosluněného tréninku. Trať je opravdu luxusní. Pomalejší technická pasáž složená z boulí, schodu a wutáče se za první klopkou mění v plynulou trať pro překonávání rychlostních rekordů. Klopenice, skok, klopka, skok, tři boule, klopenka, double, skok atd. Nádhera, všechno nasázený pěkně hned za sebou, žádná nudná pasáž. Celková délka této rychlodráhy je cca minuta dvacet.

Po příjezdu na hotel, odpoledním dřímu a mazací dvouhodince valíme na véču. To co naše břicha zažila nelze popsat. Od místního kuchaře by se mohl učit i Pohlreich.

Sobotní den začíná pozitivním šokem, naše hotelmama nám připravila snídani jak z jiné planety. Fofrem do sebe narvat co se dá a valíme to na parkáč pod lanovku, kde už na nás čeká druhá část české výpravy, Klárka Koukalová s totálně unaveným řidičem a osobním trenérem v jedné osobě Vašíkem Havlíkem. Už při jízdě sedačkou ke startu je všem jasné, že s počasím to nebude žádná sláva. Ale co se dá dělat, krátká inspekce, jedna dvě tréninkové jízdy a show začíná. Jede se jen jedna kvalda.

Jako první jdou na věc holky. Klárka jede hodně na pohodu a s desátým nejlepším časem se dostává do šestnáctky vyvolených. Z chlapů se na trať jako první dostává Adam, byl vybrán jako předjezdec. Bohužel mu stopku vystavuje wutáč, kde Adam předvádí zcela nový trik (něco mezi corkem a odpíchnutým Rittbergerem). Kvalda se neustále protahuje, jeden start-stop střídá druhý, pořadatelé bojují s přívaly sněhu a neustále trať přebarvují. Baki se vrhá do tratě zcela neohroženě, skvěle zvládá úvodní technickou pasáž, vše projíždí vcelku čistě a nakonec je z toho šestý nejlepší čas. Ve chvíli, kdy se do starťáků postavil Vočko, je tu další start-stop, tentokrát o něco delší. Bohužel pořadatelé se věnují rekonstrukci sítí a ne odklízení napadaného sněhu. Na první bouli Vočko zjišťuje, že si na startu zapomněl slepeckou hůl. K postupu mezi 32 nejlepších mu chybí opravdu hodně.

Klárka bohužel nepostupuje z první finálové rozjížďky. Při předjíždění se sráží s jednou ze soupeřek a závod pro ni končí. Baki bez problému postupuje až do semifinále. V semíčku mu nevychází předjížděcí manévr, dostává se do hlubokého sněhu a mírně zpomaluje. Ztrátu se snaží dohnat na závěrečných boulích. Postup mu však uniká o cca půl metru. Nakonec je z toho dobré šesté místo.

Pro druhý závodní den pořadatelé volí organizační plán s názvem Vše včas. Jede se jen jedna tréninková jízda a opět jednokolová kvalifikace. Počasí se umoudřilo, i když malinko sněží, viditelnost je super. Klárka se úspěšně kvalifikuje jedenáctým časem. Baki to valí, jak se dá, a nakonec napodobuje Klárku jedenáctým nejlepším časem. Vočko pěkně dynamicky překonává úvodní technickou lajnu, chybuje v druhé a třetí klopce, které projíždí mega šmérem. V konečném pořadí 68. flek. Adam se snaží, ale ten wutáč ho prostě nemá rád, do finálových rozjížděk se nepodívá.

Klárka nastupuje do třetího heatu. Bohužel chybuje hned na startu. Na druhé bouli se jí kouše hranka a sráží se se Zuzannou Smykala. Do cíle dojíždí jako čtvrtá a v konečném pořadí obsazuje 15. místo. Baki postupuje mezi 16 nejlepších. V druhém kole najíždí na patku jednoho ze soupeřů a hazí solidní rakev. V závěrečné výsledkové listině zaujímá stejně jako Klárka 15. místo.

Konečné pořadí:

Sobota
1. SCHAD Konstantin (GER), 2. PERATHONER Emanuel (ITA), 3. BELYAEV Anton (RUS)
1.MOIOLI Michela (ITA), 2. SCHMITT Lorelei (FRA), 3. BRUTTO Raffaella (ITA)

Neděle
1. VISINTIN Omar (ITA), 2. EGUIBAR Lucas (SPA), 3. CORDI Fabio (ITA)
1. BRUTTO Raffaella (ITA), 2. SCHMITT Lorelei (SPA), 3. MOIOLI Michela (ITA)

text: El Vočko

Komentáře: 2

  1. jelen napsal:

    pěkně Vočko i ty jsi literát…jsem teda trochu (dost) rád, že nejsem tvoje ségra ale opět jsem se zasmál…těším se na MČR

  2. hula napsal:

    to je úplnej laureát

Vložit komentář