Šesté místo pro Michala Novotného v generálce na Vancouver 2010

Včera se v kanadském Vancouveru konalo finále závodu Světového poháru ve snowboardcrossu. A Majkl v této generálce na OH uspěl jako svi..! Šesté místo, dobře on!

Pořadatelé pojali tuto událost, která se koná přesně rok před zahájením OH 2010, jako „generální zkoušku“ tohoto svátku sportu. Závod se jel v trati, jejíž kopie bude postavena i napřesrok, čímž se jeho důležitost oproti ostatním závodům SP této sezony zněkolikanásobila. Pro kanadský reprezentační team byla dokonce v jejich tréninkovém středisku vybudována shodná trať s totožnými parametry pro zvýšení efektivity jejich tréninku.

Skutečnost významnosti tohoto závodu si uvědomovaly i ostatní reprezentační teamy a objevily se zde v nebývalé síle a množství. Český reprezentační team paradoxně díky nedostatku potřebných finančních prostředků přijel pouze ve složení trenér a přenádherná fyzioterapeutka. Naštěstí bylo k dispozici alespoň umění amerického servicemana Jeffa Sadise, který již v minulosti s českým teamem spolupracoval (na X-Games)… a tím alespoň z části CZ crew eliminovala svůj handicap.

Na start finálových rozjížděk nastoupil pouze jediný z českých reprezentantů, druhý ze Světového poháru v Bad Gasteinu, Michal Novotný. V náročné trati poskládané ze 7 klopených zatáček, množství skoků, lavic a boulí předvedl výborný výkon. Díky 11. místu v kvalifikaci vybíral ve své první finálové jízdě startovní pozici jako druhý a tuto pozici obhájil i v první zatáčce. Následnou precizní jízdou, těsně v závěsu za před ním jedoucím kanaďanem Mikem Robertsonem (v konečném pořadí 2.), postoupil s přehledem do čtvrtfinále. V následující jízdě, ve které opět startoval se svým kanadským kolegou z méně výhodné dráhy, se situace opakovala, pouze s tím rozdílem, že na před ním jedoucího Kanaďana Michal tvrdě dorážel a dvakrát mezi nimi došlo k drobnému kontaktu při Michalově pokusu o předjetí.

V semifinálové jízdě si dokonce Michal na startu vybíral díky SBX pravidlům startovní pozici jako třetí, i přesto se do druhé zatáčky probojoval na místě druhém za opět skvěle jedoucím Robertsonem, přičemž za sebou nechal takové veličiny, jakými jsou americký olympijský vítěz Seth Wescott a vítěz celé serie SP 2006/2007 Kanaďan Drew Nielson. Na skoku v první části tratě však udělal chybu, téměř upadl a byl předjet Nielsonem. Druhou postupovou pozici však o dvě zatáčky dál opět vybojoval, Nielson se „odporoučel“ bez Michalova přičinění do ochranných sítí a začal opět útočit na vedoucího jezdce.. V průběhu souboje však na jednom z těžkých skoků všichni závodníci upadli, z čehož vytěžili Wescott s Robertsonem a bylo po nadějích na postup mezi nejlepší 4 jezdce.

Potlučený český reprezentant se postavil o pár minut později do malého finále, aby v něm bojoval o 5. příčku. Po startu malého finále se z druhého místa v první zatáčce probojoval skvělým manévrem na vnitřní části klopené zatáčky na vedoucí pozici, ale v polovině trati byl předjet Jonathanem Chieverem. Michal se ještě několikrát pokusil svého soupeře předjet, ale díky drobným chybám na skocích při těchto soubojích se mu to již nepodařilo.

Konečné 6. místo v této konkurenci a za těchto podmínek v olympijské trati, je pro Michala a celý „okleštěný“ český realizační team velkým úspěchem. Tento úspěch je současně i velkým příslibem pro český snowboardcross směrem k olympijským hrám v roce 2010.

Vložit komentář