Nová snowboardcross trať v Rejdicích aneb Highway to Hell

Skvělá zpráva před začátkem olympijské sezóny – jedna z nejlepších SBX tratí v Čechách (nutno dodat, že výběr je vcelku malý) se během 5 dnů spolupráce Jakuba Flejšara, Lenky Kudláčkové a Michala Márošiho notně rozrostla a tak si dovoluji říci, že vznikla v současné době nejlepší SBX trať v Čechách a radovat se můžou nejen příznivci snowboardingu a lyží, ale i kol, protože Márošák a jeho team již tento týden vysbírávají kameny a udusávají hlínu!

Mnohé příznivce snad potěší, že v trati je minimálně 8 míst na pohodlné předjetí a ideální stopa tu neexistuje :) Proto se můžeme určitě už teď těšit na letošní SBX sezónu.

Trať vzniká díky podpoře firmy Telefónica O2, která je hlavním partnerem celého rejdického O2 snowparku. Tato firma zainvestovala nemalé prostředky, které se jí vrátí tím, že budeme pravidelně a svědomitě platit účty za telefon a internet a trénovat v krásný rejdický trati.

Co se změnilo?

Pět dnů práce bagru, je popravdě znát. Vše si, prosím, představujte tak 2-3 krát širší než jsme byli v Rejdicích zvyklí. Pokud si zhruba pamatujete, jak to bylo při letošních závodech EP a FIS, pochopíte velmi snadno, k jakým změnám došlo.

Start je na louce a na té se pracovat nesmělo, takže změny nastaly až u 3. Klopénky, co vedla okolo stromu a skály doleva – ta se celá posunula víc doprava (při pohledu z kopce dolů), navýšil se materiál a tak znatelně vyrostla, je teď plynulejší a neztratí se v ní tolik rychlosti. Následuje skok/table hned za klopenkou, ten se jen došejpnul a trochu zvětšil, pravděpodobně se ale bude stále dupat. Následuje další klopenka, pravá a nyní o 2 metry posunutá směrem do sjezdovky a hlavně luxusně plynulá, kdy při výjezdu to čadíte na dvě boule, které se budou skákat. Hned, jak dopadnete, vás čeká ještě jedna na dupec, za kterou je prudkej buben a nájezd do nejdelší klopenice v trati (na délce se moc od loňské zimy nezměnilo) bude v dost slušný rychlosti. Tahle pátá klopenka je taky navýšená, rozšířená a upravená na velkou rychlost. Výjezdem se v děsný rychlosti řítíte po cca 8-10 m široký rovince a máte dvě možnosti: 1) vyjet si víc klopenku a rovně to směrovat po pravé části rovinky na skok – ten má nyní pro bikery cca 6 m, SBX si tuto část může libovolně upravit v závislosti na množství sněhu, kdy nejvýhodnější bude skákat do levé části dopadu… nebo 2) to říznout v klopce líp, aby se z ní dřív vyjelo a jezdec byl v levé části rovinky, tady ho pak čeká velká boule, která se bude blbě dupat, ale zase je na místě výhodnějším pro nájezd do další části trati.

Po téhle rozdvojsekci následuje ihned menší skok s náklonem bubnu směřujícím do pravé klopénky. A jsme v obávaném „Rejdickém esíčku“, neoblíbené a v minulých letech příliš zavřené části trati. Posunem pravé klopénky za skokem o pár metrů níž a víc do sjezdovky, navýšením a upravením tvaru se esíčko stane třešničkou na dortu týhle trati, zvláště pak díky zakončení, kde se bude muset po vyjetí z následující levé klopénky (opět vetší a plynulejší se správným radiusem) hned přehranit a skákat docela slušnej skok cca 10m, kdy na dopad není vidět a je o dost níž (blind step down). Po dopadu už to opět v docela dost slušný rychlosti čadíte do poslední klopenky nad rampou. Kdo to udrží v nohách, může se směle proletět na corneru tak 15 až 20 metrů a smažit to na poslední skok.

Po úpravách je teď rejdická trať bezesporu nejlepší nejen v republice ale i ve střední a východní Evropě a tak můžeme doufat, že opět přitáhne trochu pozornosti k olympijskému sportu, že v ní půjde trénovat celou zimu a že ti, kdo jedou na Olympošku jí vyhrajou a pak si s nimi zazávodíme na domácí půdě a natrhneme jim jejich aerodynamický prdele.

Závěrem bych ještě rád poděkoval bagristovy Frantovi – bagrujícímu umělci, jehož posuny lžíce a radlice možno přirovnat k ladným tahům štětce světoznámých malířů. Bez jeho schopností a vůle by byla hotová asi jen třetina trati. Díky taky Lence, která zařídila, aby se tyhle úpravy mohly vůbec uskutečnit a fotila všechno, co se hýbalo i bylo v klidu. Pak taky Márošákovi, kterej měl super nápady a podobný názory a že mi vozil pivo a další dobroty. Plus v neposlední řadě jeho nejchytřejšímu psovi, že na nás dohlížel svým bystrým okem.

Komentáře: 3

 1. jelen napsal:

  strašně se tam těším ale trošku se bojím o životy svěřenců po tom co jste se tam tak vyřádili

 2. Diese Flashe napsal:

  Pochvala , hlavne za trat,ale clanek taky ujde.Kdyz sem nikdo nic nenapise musim si to holt zaridit sam

 3. Robson napsal:

  Co lidi co stím začali Robson,Emča,Pešky,Malkin.
  Hold nejsme hvězdy tak proč se zmiňovat.
  Ať se daří Robson.

Vložit komentář