X Games 2008: Daily Report

Užívejte jednou denně porci novinek od trenéra crossové reprezentace Marka Jelínka a našeho nejúspěšnějšího sbx jezdce Michala Novotného z průběhu letošní „Olympiády extrémních sportů“ X Games v Aspenu.

X Games – Day 5, pátek 25. ledna 2008

V pátečních kvalifikacích do finálových jízd se na X Games dařilo oběma českým reprezentantům – skicrossaři Tomáši Krausovi i snowboardcrossaři Michalu Novotnému.

Michal měl postup do sobotního finále trochu krkolomnější, díky pádu v první kvalifikační jízdě na nepříjemném předposledním skoku. Trenérovi tím způsobil pár perných chvil, při snaze jej uklidnit a připravit ho opět do stavu vhodného pro druhou kvalifikační jízdu. V té si naštěstí vše vynahradil, tratí projel bez větších chyb, dosáhl nejlepšího času v 2. kole a kvalifikoval se z 19. pozice.

Bezprostředně po kvalifikaci řekl, že je strašně rád že druhá jízda vyšla, protože až do dnešní kvalifikace ani jednou neupadl a v té první dnešní ostré jízdě bohužel ano. To ho před druhou jízdou rozhodilo, ale naštěstí se, jak řekl, potvrdilo, že rychle jet dokáže a zítra bude závodit.

Tomáš Kraus, který jel ve stejné trati jako Michal několik hodin po něm, postoupil s přehledem již ze své první kvalifikační jízdy a při projíždění posledních závodníků přes cílovou čáru nám s úsměvem na tváři sdělil, že je rád z postupu z první jízdy, protože v minulých ročnících se mu to nezdařilo. V tom loňském dokonce postoupil až z posledního postupového 24. místa o pouhou setinu sekundy. Dnes je rád, že je kolem 5. místa a celkově by to mělo být někam do desítky, což je pro nedělní závod pouze ukázkou toho, že by, jak doslova prohlásil, mohl něco zajet.

A na závěr pár slov pro vysvětlení postupového klíče, který byl shodný pro obě sportovní disciplíny. Z první kvalifikační jízdy postupovalo přímo do finále nejlepších 18 jezdců, ti zbylí museli bojovat ve druhé kvalifikační jízdě o dalších 6 postupových míst. Celkem se ve finále v každé disciplíně představí nejlepších 24 jezdců z celého světa.

X Games – Day 4, čtvrtek 24. ledna 2008

V druhém oficiálním tréninku za krásného počasí a do mírně pozměněné tratě vjeli nejprve snowboardcrossaři.

Majkl si ve svých čtyřech tréninkových jízdách vyzkoušel několik variant projíždění a přejíždění umělých sněhových překážek a trénink zakončil společnou jízdou ve dvojici s polským střelcem Mateuszem Ligockim.

Myslím si, že si Michal jízdu v ještě rychlejší trati než v předchozím tréninku doslova užíval a poslední obří skok, na kterém ani jednou nezaváhal, skákal s velkým přehledem.

Po snowboardcrossařích nastoupili kolegové na lyžích a stejně jako Michal Novotný se i Tomáš Kraus cítil v trati velmi dobře. Stihl dokonce pět tréninkových jízd, a to jak individuálních, při kterých piloval techniku, tak jízd ve skupině, kdy se kromě jiného, soustředil na místa vhodná k předjetí. Oba společně po tréninku trochu plakali, že byli nuceni v některých jednodušších úsecích neobvykle dlouhé tratě za jízdy odpočívat.

Zítra oba naše borce čeká kvalifikace, ve které budou bojovat samostatnou jízdou na čas o postup do finálových jízd. V nich pak nastoupí pouze 24 nejlepších závodníků v každé disciplíně. Snowboardcrossaři jedou závod v sobotu a skicrossaři v neděli.

Dnes jsem po Michalově tréninku zůstal i na ten Tomášův a natočil pro něj záběry z jeho jízd i jeho kolegů, ať má před kvalifikací co studovat. Tomáš tu nemá svého trenéra, díky čemuž to má docela těžké. Snad mu to alespoň trochu pomůže.

Pořadatelé celý sněhový areál budovali z technického i přírodního sněhu ve dne v noci 3 týdny a podle toho to zde vypadá.

Zatím ahoj a držte nám na zítřek palce!

X Games – Day 3, středa 23. ledna 2008

Dnes proběhly v dějišti X games první oficiální tréninky. Při nich, do nezvykle dlouhé tratě, vjeli nejprve skicrossaři, včetně momentálně neporazitelnéhoTomáše Krause.

O několik hodin později do ní byli vpuštěni prkna krotící snowboardcrossaři i s naším Michalem Novotným, momentálně 11. mužem v hodnocení světového poháru.

Aspenská crossová trať, která byla pořadateli skvěle upravená, začínala svižně ihned od startu dlouhou rovinkou s několika technickými vlnami a skoky. Střední část, ve které se k různým typům skoků přidaly i zatáčky, závodníky trochu zpomalila, ale aniž stihli nabrat dech, vjeli pravotočivou zatáčkou do poslední opět velmi rychlé partie.

V té pak přes dva obrovské skoky udýchaní závodníci spíše vlétávali, než vjížděli, do cílové “rovinky“. Jen pro vaši představu byla vzdálenost mezi odrazovou hranou posledního skoku a začátkem jeho dopadu 21m, což obzvláště u závodníků s prkny, jejichž skoky dnes mnohdy měřili i 40 metrů, vzbuzovalo oprávněný respekt.

A jaký je trenérův závěr po dnešním tréninku? Tomášovy i Michalovy výkony budou v páteční kvalifikaci záviset na přípravě lyží a prken, na udržení perfektní aerodynamické polohy během celé jízdy a především na uchování pohybové energie v pomalejší pasáži. Zítra oba čeští reprezantanti absolvují poslední tréninkový den v trati, která bude po úpravách, jak slíbili pořadatelé, ještě o trochu rychlejší.

X Games – Day 2, úterý 22. ledna 2008

Po ránu jsme absolvovali krátký videotrénink za použití materiálů z předešlých ročníků X Games, strečing a poměrně odpočati vyrazili vzhůru do dějiště tohoto svátku extrémních sportů.

Aspen nás druhý den přivítal slunečným počasím a teplotami kolem -10 stupňů Celsia. Přes noc připadlo 5 cm nového sněhu a monstrózní přípravy závodišť i zázemí finišovaly.

Náš úkol byl jasný: prohlédnout si snowboardcrossovou trať, pohrát si s Michalovým stylem jízdy, který bude muset pro tento velice specifický závod trochu obměnit a dohodnout se s jedním z amerických servismanů na přípravě Michalových prken.

Splnili jsme všechny hlavní úkoly dne, natočili trať, k tomu udělali pár fotografií a konečně potkali jednu celebritu (jsme v Aspenu přeci). S dobrým pocitem jsme se vypravili k našemu vypůjčenému autu, ale… Parkoviště bylo obklopeno policejními vozy a obehnáno žlutou páskou. Šerif nám sdělil, že kdosi telefonem ohlásil bombu v jednom z vozů na parkovišti, pes zatím nic nevyčuchal, ale pro jistotu sem přijíždí speciální pyro(h)technická jednotka rozebrat vůz a vyloučit tuto nepříjemnou možnost.

Doba čekání… tři hodiny, možná i do druhého dne. Aby nás jeden z pořadatelů uklidnil, vsunul nám každému po jednom voucheru na drink či jídlo v hodnotě 10 dolarů zdarma – slušní lidé. Doba čekání se nakonec snížila na hodiny dvě a díky časovému posunu velmi unaveni jsme se konečně přesunuli do našeho motelu, který je vzdálen asi třičtvrtě hodiny jízdy od Aspenu. Následoval další strečing, cvičení, prohlídka tratě ze záznamu v kameře a upadnutí do spánkového komatu. Zítra to začíná.

Majkl: „Celý areál X Games vypadá naprosto neskutečně. Trať je dlouhá, krásná a s obrovským skokem na závěr. Table měří odhadem 25 metrů, takže si asi trochu zalétáme. Zkusíme sehnat více info – kolik lidí a jak dlouho trať připravovalo, jak je dlouhá a další parametry. Je to bomba.“

X Games – Day 1, pondělí 21. ledna 2008:

Český SBX reprezentant Michal Novotný absolvoval včera svůj první tréninkový den na amerických X Games.

Poučen z loňského ročníku, na který přijel díky sněhové kalamitě na ruzyňském letišti s dvoudenním spožděním a do závodu tak nastoupil jak se říká naostro – bez tréninku v sbx trati.

Letos naopak přijel do dějiště extrémních her raději s předstihem, jako jeden z prvních závodníků. V americkém prestižním zimním středisku Aspen, ve kterém se X Games každoročně pořádají, to touto dobou žije přípravami na jednu z největších sportovních událostí Ameriky.

Místo konání zatím připomíná veliké staveniště a Michal Novotný si společně se svým trenérem včera pouze prohlédl fragmenty nedokončené trati a několikrát se spustil z místních svahů.

Oficiální SBX tréninky začínají ve středu, snad se Michalovi do té doby podaří alespoň z části eliminovat osmihodinový časový posun a dostat se zpět do formy po více než 20tihodinové cestě z Prahy.

Komentáře: 2

 1. Dan K napsal:

  Skvely report. Drzim palce. I Krausikovi.

 2. Dan K napsal:

  Zjistil jsem, ze je mozne sledovat prime prenosy V Jame. Bohuze tu v sobotu nebudu, ale v nedeli stopro pujdu na Krausika.
  Zde tv program
  http://myafn.dodmedia.osd.mil/ScheduleSports.aspx
  a kdyby se chtel nekdo pridat, napiste mi mejl dnes do sedmi.

Vložit komentář