SP ve snowboardcrossu – Bad Gastein 2008

O tomto víkendu proběhly v rakouském lázeňském středisku Bad Gastein první letošní závody Světového poháru ve snowboardcrossu. Závodů se díky vyjetým kvótám z loňské povedené sezóny zúčastnil zatím největší počet SBX reprezentantů – dvě ženy (Klára Koukalová a Martina Krejčová) a čtyři muži (Jakub Flejšar, Pavel Heiník, David Bakeš a Michal Novotný).

Tři dny před oficiálním zahájením závodního programu se čeští reprezentanti sešli na společném soustředění na osvědčeném ledovci Kaunertal. Tam se, společně s juniory Emilem Novákem a Jakubem Suchelem, připravovali ve výborné trati pod vedením reprezentačního trenéra Marka Jelínka.

Ve čtvrtek se přemístili o 300 kilometrů dále a v pátek absolvovali nezvykle jediný tréninkový den v závodní SBX trati. Trať v Bad Gasteinu byla kratší než obvykle, ale její převýšení bylo oproti tomu výjimečně veliké. Jezdci v ní dosahovali velikých rychlostí a zvláště vjezdy do některých klopených zatáček byly jejím největším úskalím.

Veliká rychlost dosahovaná v trati a její neplynulost se stala při tréninkových jízdách osudnou Kláře Koukalové, která při poslední jízdě nezvládla dopad po jednom z technických skoků v dolní části trati a v následném pádu utrpěla slabý otřes mozku. Doktoři sice po vyšetřeních konstatovali, že je vše v pořádku, ale přesto naší nejlepší SBX jezdkyni posledních sezon nedoporučili start. Klára, která se cítila fyzicky i psychicky zcela v pořádku, se tedy pro tento závod stala platnou členkou podpůrného realizačního teamu.

Ze sobotních kvalifikačních jízd, ve kterých závodníci bojovali pouze proti chronometru a jeli každý samostatně, postoupili do nedělních finálových jízd ve čtveřicích Pavel Heiník (po kvalifikaci 21.) a Michal Novotný (po kvalifikaci 22.).

Martina Krejčová se po zlepšení ve druhé kvalifikační jízdě o více než 1 a půl sekundy propracovala na konečnou 26 příčku, což ji pomohlo získat své první body do seriálu SP v kariéře. Pro postup do finále, kam se mohlo kvalifikovat pouze 16. nejlepších žen, to však nestačilo.

Své první body v životě při svém prvním startu v závodu SP vybojoval i Jakub Flejšar, který vytvořil v obou kvalifikačních jízdách sérii drobných, ale důležitých chyb, díky kterým se do finálových jízd těsně nekvalifikoval.

Oproti němu v současnosti druhý muž českého crossu David Bakeš zaváhal v každé jízdě pouze jedenkrát, bohužel ale výrazně. Ve třetí klopené zatáčce zakončené skokem v první jízdě dokonce upadl a i přes obrovskou chuť bojovat zopakoval chybu na stejném místě i v jízdě druhé. Nepostoupil tak o pouhých 17 setin do finálových jízd. 37. místo pak bylo pro Davida, který v minulém závodu SP v Chile obsadil skvělou 12 příčku, určitě zklamáním, ale současně i motivací do dalších závodů.

V neděli do finálových jízd nastoupil po skvělých jízdách v tréninku namotivovaný Pavel Heiník do startovních bloků s americkou sportovní legendou, vítězem X Games ve čtyřech různých disciplínách Shaunem Palmerem (v Bad Gasteinu nakonec 2. místo), Francouzem Paulem Henri Deleruem (třetí na OH v Turíně), a v kvalifikaci nejlepším italským jezdcem Simonem Malusou. Po skvěle projeté úvodní části, ve které nechal za sebou fenomenálního Američana i v BG skvěle jezdícího Itala, však upadl v první klopené zatáčce společně s Malusou a i přes rychlý návrat do tratě skončil ve své rozjížďce na třetím nepostupovém místě. Díky tomu, že v prvních kvalifikačních jízdách vypadlo mnoho po kvalifikaci nasazených závodníků, ho klíč určující výsledné pořadí nemilosrdně odsunul až na konečnou 28. příčku.

Michal Novotný, třináctý z turínské Olympiády a současně 11. muž v žebříčku SP, se postavil na start své první jízdy s neméně známými borci. S celkovým vítězem loňské série SP Kanďanem Drew Neilsonem, Američanem Natem Hollandem (vítězem posledních dvou X Games) a dalším Američanem Jasonem Smithem. I přes takto obtížné soupeře prošel díky nejrychlejšímu startu, skvělou prací v první části tratě a první klopené zatáčce do čtvrtfinále.

Společně se svým soupeřem z osmifinále Drewem Neilsonem pak nastoupil do další rozjížďky proti druhému z OH v Turíně Slováku Radoslavu Žídkovi a domácím prostředím dopředu hnanému Rakušanu Mario Fuchsovi (celkově v Bad Gasteinu vyhrál). V této jízdě si Michal po ne již tak zdařilém startu vybojoval v první rovince druhou pozici. V první klopené zatáčce ji ještě obhájil před mocně dotírajícím Slovákem, ale hned v té následující již jeho náporu neodolal a díky ztrátě rychlosti v souboji byl v následné pasáži předjet i Kanaďanem.

Ztrátu se mu již nepodařilo eliminovat, projel cílem na čtvrté pozici a obsadil v těchto závodech celkovou 12. příčku. Potvrdil tak svou dobrou formu před nedělním odletem na americké X Games, na kterých bude již podruhé bojovat o přední umístění.

Několik poznámek na konec: Všichni čeští jezdci, kteří jeli kvalifikaci, jezdí na českých prknech (LTB, CHOC, SPORTEN). Trenérovi české SBX reprezentace se poprvé povedlo sestavit obstojný realizační team na závody SP, čeští závodnící si poprvé nemuseli připadat jako chudí amatéři, kteří si přišli vyzkoušet jezdit na SBX prknech. K tomu že s sebou měli servismana, fyzioterapeutku, psychologa a asistenta trenéra přispěl největší mírou partner SBX reprezentantů energetická společnost ČEPS a.s. čímž ji děkujeme.

V sobotu se díky vítězství na mezinárodním mistrovství Slovenské republiky kvalifikoval junior Emil Novák do závodů SP, které mu pomohou v přípravě na MS juniorů.

Marek Jelínek, trenér SBX reprezentace

Za fotky dík Macííkovi a JOE KLAMAR/AFP/Getty Images.

Komentáře: 9

 1. Dan napsal:

  Super report! Jen ať to borcům lítá ještě rychleji!

 2. Petr Votava napsal:

  Teda kauči, nevěděl jsem že máš taky dar literárního nadání. Fakt super.

 3. Pavel H. napsal:

  Z mého pera (klávesnice), nic co by národní knihovna označila za poklad literární tvorby přelomu tisíciletí nevznikne, nicméně bych rád znovu poděkoval realizačnímu teamu. Je nedocenitelné když si po tréninku hodinku zdřímnete, zajdete na masáž a volají vás k večeři. Po večeři příjemně pokecáte se servisákem co vám dělá prkna a po rozebrání videa s kaučem v jedenáct zalehnete do peřin. konečnějakoprofíci.cz

  Pavel Heiník

 4. Pavel H. napsal:

  PS: zalehente do peřin sami nikoli s kaučem jak mohlo některým špatnou skladbou slov v textu dojít.

 5. hula napsal:

  no jen aby!

 6. maciik napsal:

  Teda ten Pavlak de fakt do sebe :) nicmene ma pravdu, diky vsem, byl to skvelej vylet.

 7. Servisák Pítr napsal:

  Já děkuju všem, za šanci, za pomoc a skvělou náladu.

 8. hula napsal:

  tohle je lepsi nez psychologove, na jutubu jede spousta verzi vcetne originalu – http://youtube.com/watch?v=JEVZXh-H0fk&feature=related

 9. Pavel H. napsal:

  Kdo je nejvetsi tvrdak vsech dob? Palmer: Two years ago, when Palmer came back from the dead (actually a coma, brought on by an overdose) to qualify for the 2006 Olympic team, it looked as if the story would have a happy ending—until he shredded his Achilles tendon a week later. Now Palm is fast yet again.

Vložit komentář