Snowboardcross závody

Organizovány jsou základní dva typy závodů:

OPEN pro všechny jezdce (kdo přijde, ten jede)
FIS pro jezdce s licencí mezinárodní lyžařské federace FIS

Kdo to myslí se snowboardcrossem jen trochu vážně, určitě by si měl udělat FIS licenci, protože absolutní většina závodů v ČR se pořádá právě pod federací FIS. Registrace do FISu nikoho nezabije, stojí pár set korun ročně a určitě se vyplatí (registraci vyřizuje Svaz lyžařů České republikywww.czech-ski.cz). Každý jezdec s licencí dostane tzv. FIS kód, pod kterým se účastní závodů a jeho výsledky jsou započítávány do celosvětového rankingu, který lze nalézt na stránkách www.fis-ski.com.

Sem tam se odjede i pár lokálních open závodů, ale jejich počet je značně omezen a kvalita často pokulhává. Výjimku tvoří závody odjeté na Dolní Moravě (www.freestyle-dm.cz), kde bývá (pokud mají sníh) bezkonkurenční trať, nebo tradiční boardercross v Olešnici v Orlických horách.

Absolutní odlišností je X Games SBX závod, kterého se mohou zúčastnit pouze vyvolení, kteří obdrží pozvánku od organizátora této Olympiády extrémních sportů.

Systém závodů

Závody začínají inspekcí trati, která je vyhrazena seznámení jezdců s jednotlivými překážkami. Po inspekci následuje trénink, do kterého jsou jezdci pouštěni v intervalech, aby v trati nedocházelo ke kolizím (v tréninku se již jezdí naplno). Po tréninku následuje jedna nebo dvě kvalifikační jízdy, ve kterých jede závodník samostatnou jízdu na čas. V případě dvou kvalifikačních jízd se počítá pouze lepší čas, časy se nesčítají. Pokud jezdec neprojede branku nebo se dopustí jiného prohřešku proti pravidlům, je v této jízdě diskvalifikován (DSQ – disqualified). Pokud jezdec neprojede cílem, je jízda nedokončena (DNF – did not finish). Jedinou nadějí je pak v druhé kvalifikační jízdě zajet bezchybně.

V případě FIS závodů se před závodem losuje 1. – 16. pozice na startu kvalifikace z 16 jezdců s nejvíce FIS body. Ostatní jezdci se na startu kvalifikace seřadí podle dosažených bodů ve FIS SBX závodech.

Do finálových rozjížděk, ve kterých nastupují proti sobě 4 závodníci, postupuje ve většině případů nejrychlejších 32 mužů a 16 žen z kvalifikace. Finálové rozjížďky se jezdí vyřazovacím způsobem (systém pavouk), do dalšího kola postupují vždy první dva, resp. „polovina“ z jezdců v dané rozjížďce. O nasazení do skupin prvního a dalších kol rozhoduje přehledný postupový klíč předem sestavený tak, aby se nejrychlejší z kvalifikace utkali až ve finále. Na startovním roštu si jezdci vybírají dráhu podle času v kvalifikaci – první vybírá nejrychlejší, nejpomalejší bere poslední volnou dráhu.

Jezdci, kteří během vyřazovacích jízd vypadnou ve stejném kole, jsou ve výsledkové listině seřazeni podle dosažených časů v kvalifikaci.

Ze dvou semifinálových jízd postupují z každé rozjížďky dva nejrychlejší do velkého finále, ostatní se utkají o 5. – 8. pozici v malém finále.

Ukázkový finálový pavouk – snowboardcross:

Vzorový pavouk / šablona ke stažení

Podrobnější informace o systému závodů naleznete na www.fis-ski.com.

Vložit komentář