Novotný + Koukalová = mistři

Po předchozím vyhlášení a zrušení celkem pěti snowboardcrossových závodů pod hlavičkou SLČR to vypadalo, že se fisových závodů ani MČR letos u nás nedočkáme. SLČR se však nakonec pochlapil a vypsal na závěrečný březnový víkend dva závody – kategorie FIS a MČR. Do Herlíkovic se sjeli Češi, Slováci, Poláci, Maďar, Slovinec a Japonec (28 mužů a 7 žen).

Trať byla dobře myšlená, ale na nevhodně zvolené černé sjezdovce se to příliš rozjíždělo. Proto bylo nutné mnohé rovné pasáže střemhlav dolů proložit slalomovými brankami. Z tratě se tak stal hybrid – něco mezi slalomem a crossem. Sobotní kvalifikace v mlze nejlépe sedla polskému mačeťákovi Urbanskému. V závodě se mu podařilo se zarazit a přepadnout přes startovací zařízení a nepostoupit dál. Z vítězství se radoval polský objížděč svěťáků Jodko, před českým objížděčem Heiníkem a krasavcem Jelínkem.

Ženám dominovala v kvalifikaci i závodě Klára Koukalová. Za zmínku stojí ještě start Davida Bakeše se sádrou na ruce. Tím, že David startoval, zvednul body mužské kategorie ze 70 na 140 b.

Neděle přinesla slunečné počasí a Michala Novotného. Majkl porazil Urbanského v kvalifikaci (o 20 setin), vyhrál všechny rozjížďky a stal se opět mistrem ČR. Stříbro a bronz brali Poláci – Jodko a Urbanski. Čtvrté místo a vicemistrovství získal Albert Jelínek, který dokázal v semifinále předjet Pavla Heiníka (kde předjet, poradil Albertovi zákulisní hráč a trenér juniorské reprezentace, David Bakeš). Pavel vyhrál malé finále, takže bral páté místo v závodě a třetí mezi Čechy.

Ženská kvalifikace opět patřila Kláře. Finále přineslo menší napětí, když se Martina Krejčová nechtěla smířit s druhou příčkou a pokusila se Kláru předjet. Z manévru nevytěžila a po pádu se propadla na 3. místo (ale zkusila to!). Mistryní je opět Klára Koukalová, stříbro získala Gabriela Tylová.

Neposlucha se zlomenou rukou, David Bakeš, se nespokojil s vystartováním a vyjetím z trati, jako v sobotní kvalifikaci, ale projel si trať a obsadil 7. místo. Na to, že vůbec neznal trať, skvělý výsledek. Z jeho startu neměl radost trenér reprezentace, Marek Jelínek, a Petr Krejčí, kterého David odsunul na nepostupové 17. místo. Protože David nenastoupil do závodu, měl správně obsadit 16. příčku (= poslední mezi kvalifikovanými). Chybou organizátorů (technického delegáta) figuruje na 9. pozici.