Emil Novák vyhrál Mezinárodní mistrovství Slovenska

Druhý lednový víkend se uskutečnil crossový dvojzávod ve slovenském středisku Tále a část aktivních českých sbx riderů si to nemohla nechat ujít.

První část výpravy (Tomáš Drbohlav, Martin Huleja, Emil Novák) dorazila ke kořenu Chopoku již ve čtvrtek v noci a zástupci generace sbx fotrů ihned začali kazit Jelenova nadějného svěřence – zaručeně pravou domácí slivovicí.

V pátek se trénovalo v trati, která sice byla bez branek, ale šlo to. Kluci zkoušeli i reakce na startu. Během odpoledne se objevil Martin Václavů, Slováci Patrik Herko, Vlado Zvárik a další staří známí z crossových tratí.

Večer už byla CZE parta kompletní, přijel Vašík Havlík a mlaďas Albert Jelínek, kteří hned vybalili žehličky, sadu prken a asi dvě hodiny to šudlali. Drbič a Hula to měli jednodušší, protože se svých nových závoďáků nedočkali a byli odkázáni na stará prkna a Zlaté Bažanty.

Do sobotního závodu nastoupila početná sestava vlčáků z celého světa. Bylo to úplně neuvěřitelné, závody přilákaly Poláky, Rusy, Japonce, Estonce, Angličany, Maďary, Litevce, Rumuny, Bulhary, Nizozemce a další kočovníky. Kvalifikace vyšla především Emilovi, který jezdil v luxusním stylu a už na soustředění na Kaunertalu zatápěl Bakimu i Majklovi. Hodně dobře zajel i Vašík. Do finálových jízd se ale dostali bez problémů všichni Češi.

Ve 32 bohužel vypadl Belm, Albert i Vensán. V šestnáctce doplatil na kolizi Hula a v semifinále vyletěl Emil. Ve finále se objevil Vašík a dlouhou dobu to v trati vypadalo, že se dostane na první místo, ale podle klasického “Kdo chce víc, nemá nic“ doplatil na svoji agresivitu, rozbil se a dojel ve finále poslední a bez nároku na zajímavou finanční odměnu. První den vyhrál překvapivě Rus Stremilov, který měl celý den štěstí a vydělával na pádech ostatních.

Sobota špatně dopadla pro Terezii Pokornou, kterou v nemocnici proklepli, ale naštěstí se jí nic vážného nestalo. Na budku si dal i Drbič (rameno), Hula (hrudník), Vensán (hlava – mohl ji otočit pouze na jednu stranu, naštěstí ve směru jízdy) a Emil (toho, když stál v cíli po své kvalifikaci, sestřelil totální pitomec, snowboardem mu zezadu podlomil nohy a Emil si klepnul temenem do země).

Večer si vzal českou výpravu do parády Vlado Zvárik a exkurzi po nočních podnicích rozpustil až dlouho po půlnoci.

V neděli to díky Vladově prácičce byl unavenější závod. Hlavně Vašík, po smršti ohnivé vody, blekotal nesmysly. Kvalifikace opět bez ztrát, opět nejlépe Emil, pak Vašík a Albert. Všichni Češi v závodě si následně pěkně pohlídali postup do šestnáctky, kde bohužel skončil Vensán a Belm. V semifinále dostali naloženo Vašík a Albert a do finále dojeli Sporteňáci Emil a Hula. Start finále nejlépe strefil Hula, ale po úvodních boulích a nájezdu do klopenky ho předjel Japonec s výborně připraveným prknem, který si ale hned po předjetí ustlává a bere s sebou Hulu. Ze situace naštěstí nejvíce těží Emil a dojíždí s přehledem jako vítěz. Druhý končí, a Mistrem Slovenska se stává, Patrik Herko, Japončík je třetí a Hula čtvrtý a bez peněz.

Na závěr je nutno podotknout, že v malém finále přejel Vašík ruku Albertovi, krve jak z vola a čtyři štychy. Cestou do Prahy proběhlo zábavné vybouchnutí pravého zadního kola na dálnici (aby se šofér nenudil), následný drifting z pruhu do pruhu a výměna kola na setmělé D1.

Emil si konečně vyjel minimální počet bodů pro start ve Světovém poháru a již v únoru si vyzkouší v Kanadě pocit vyvolených crossařů.

Tále jsou bezvadné, přesně takto vypadají závody, když je připravují lidé, kteří tímto sportem dokáží žít. Děkujeme za super mezinárodní preteky.

Komentáře: 4

 1. snowboardcross.cz napsal:

  bohužel pořád čekáme na lavinu fotek ze Slovenska, doplníme hned, jak je budeme mít..

 2. Jelen napsal:

  tak jsem se zase po dlouhe dobe zasmal psanemu slovu,tu slivku si jeste vyridime, urcite na hlavu neupadl ale bylo mu jen zle z toho vaseho iniciacniho obřadu…skoda ze jsem tam diky nabytému programu nemohl být s vami
  držte nam palce tady v USA, bude to mazec

 3. Vašík Havlík napsal:

  Ligocki připravuje serii videí z navštívených závodů, které bude zveřejňovat na YOUTUBE. Hledejte pod „snowboarding with Ligocki“. Zatím je jich jen pár, ale budou určitě přibývat.

 4. belm napsal:

  Super report! V Táloch bylo dobře! Ten, co sejmul v cíli Emila, byl Rus Vadim Nikitin. Během pátečního tréninku chtěl ode mě napít, tak jsme se s Hulou napili co nejvíc, protože po něm už jsem ten džus pít nechtěl. Sice nesejmul Emila naschvál, ale už mu napít nedám.

Vložit komentář