Pastva zkušeného kozla

Až na vrchol se v sobotu na pasece nad Jizerou dostal větrem ošlehaný, zkušenostmi bičovaný guru Venca Chlíbek. Matador crossových tratí stárne bohužel pomaleji, než by si většina „sebranky ksichtů“ (jak sám nazývá nejpoctivější crossové dříče) představovala.

paseky

Snowboardová asociace, jedna z mnoha českých snowboardových asociací, připravila o víkendu na sjezdové trati Pizár kromě PGS i snowboardcross, který v Krkonoších konečně podpořili kromě sebranky i ostatní snowboardisté (celkem se sešlo 30 jezdců) a oddálili tím ponorkový syndrom, který nevyhnutelně tak jako tak dorazí do řad crossařů.

Faktem ale je, že pokud budou tratě podobné té na pasece, tak o zábavu nebude nouze. O ní se totiž dobře starala odhadem vrstva třiceti centimetrů nového sněhu na každém milimetru trati. Organizátorům se nepodařilo udržet trať „sjízdnou“ a jen s úsilím všech přítomných jezdců se ji podařilo stáhnout tak, aby byl závod regulérní. V trati se nicméně během tréninku vytvořilo nespočet rozbitých míst, prostě Saigon.

paseky paseky paseky

Závodníci a závodnice se ve dvoukolové kvalifikaci rvali s přírodou jako Petr Jákl v Solidní Nejistotě, ale sem tam si neodpustili v poslední době tolik populární zobání z klopének – někteří třeba i třikrát v jedné jízdě. I poctiví zobači se ale dostali do velkorysé postupové 32. Nejlepší čas zajel hned v prvním kole Venca, dařilo se i dalšímu poustevníkovi Kamilu Mahovskému. Třetí čas po pádu v prvním kole zajel David Bakeš, čtvrtý Martin Huleja a překvapivě až pátý skončil Pavel Heiník. Rychlých děv bylo sedm a postoupily všechny.

V rozjížďkách se potvrdilo, že mají navrch vyježděné ksichty, které se všechny dostaly do šestnáctky. O postup mezi nejlepších osm se vedly kruté boje, hodně se po startu na prvních pozicích srabilo, jezdci se často dostávali do kolizí a společně padali, nebyla to žádná sranda. Starosti jezdcům také dělalo startovací zařízení, které drželo jen silou své vykvedlané vůle.

paseky paseky paseky

V semifinále se trochu překvapivě neobjevili největší znalci rejdické tratě, Martin Václavů a Vašík Havlík, a naopak trochu překvapivě se v něm objevil Petr Krejčí, který letos pretěky moc neobjíždí. V semi si zkušeně počínal Venca Chlíbek s Pavlem Heiníkem, kteří si v cíli o prkno pohlídali Martina Huleju, který si s sebou do malého finále odnesl Tomáše Perglera. Z druhé části pavouku se do velkého finále vřítil David Bakeš, kterému zdatně sekundoval jediný mačetář v osmičce, Pepa Kuh. Krasojízda zde skončila pro Krejčího a Kamila.

Ve finále potvrdil vynikající startovní reakci Bakešák, následovaný Vencou Kozlem Chlíbkem a Pavlem Kulichem na parohu Heiníkem, který díky kvalifikaci měl horší startovní pozici a nemohl tak Davidovi rovnocenně konkurovat. Baki je ale s prominutím blbec, opět se mu podařilo z prvního místa vyrochnit, z čehož vytěžil celkové první místo Venca Borec, který při vyhlašování výsledků málem uhořel díky překvapení organizátorů v podobě bengálského ohně, který mu vydatně vyžíhal lýtka se zadnicí a svou šou zakončil brutálním oblakem černého popílku, který chudáka Vencu napustil správným Al-Kajda odérem. Malé finále vyhrál Tomáš Pergler.

Závod žen si pohlídala vracející se Zuzana Tomčíková, druhá skončila Martina Krejčová a třetí místo obsadila Veronika Klvaňová. Nevděčné brambory si odnesla Klára Koukalová.

Celkové výsledky a fotografie

Všem se moc stýskalo po Flaškovi, našemu velkému příteli, který si natírá natržený kotník Opodeldokem (Linimentum saponato-camphoratum – za tepla připravovaný roztok mýdla v lihu s přidaným kafrem, levandulovou a rozmarýnovou silicí a čpavkem. Po vychladnutí taková směs zrosolovatí v teple řídne. Dříve se opodeldoku používalo jako dráživého mazání na klouby proti revmatismu.). Flaško, chceme tě!

Fotka odřeného Vency – archiv snowboardcross.cz, ostatní od Zapy.

Vložit komentář